מס שבח

כפי שהבטחתי, הפוסט הנוכחי יעסוק במס האימתני מכולם – מס שבח!
למה אימתני? כי הוא נוגס לנו ברווח הצפוי ממכירת הנדל"ן שברשותינו ואם לא נדע "לרסן אותו" נשלם לעיתים יותר ממה שהיינו אמורים לשלם בפועל.
הכלל הוא, שברירת המחדל במכירת נדל"ן מקימה חבות בתשלום מס שבח, החריג לכלל הוא שישנם פטורים (עליהם נעמוד הפוסט הבא) שימוש נכון ומושכל בהם פוטר אותנו מתשלום המס באופן מלא.
אם כן, מה עומד בבסיס בחסות במס? במילים פשוטות, באה המדינה ואומרת, קנית נכס מקרקעין ב 100 ש"ח ומכרת אותו ב 200 ש"ח, חובה עליך לשלם לאוצר המדינה מס על ההפרש בין שווי הרכישה לבין שווי המכירה. כמה מס? בערכים מוחלטים בין 25% לבין 47% בממוצע על הרווח, דהיינו 25 ש"ח.
בפועל הרווחנו 75 שקלים על העסקה. פשוט לא? אז זהו שלא!!!
יש מספר משתנים בחישוב המס שצריך לשנן המשפיעים על גובה המס והם: יום הרכישה, יום המכירה, שווי רכישה בשקלים חדשים ( גם אם הנכס נרכש בתקופת השקל הישן או הלירות), שווי המכירה, סוג הנכס הנמכר ( דירה, חנות, קרקע, משרד) פחת (במקרה בו הנכס הושכר) והוצאות מוכחות שהוצאנו על השבחת הנכס ( ישנה רשימה סגורה של הוצאות אז אל תתלהבו).
על מנת לסבר את האוזן כל נכס מקרקעין שנמכר ושאינו דירת מגורים, ישולם עליו מס שבח מלא, שינוע בין 25% במקרה הטוב ל 47% במקרה הרע, תלוי מתי הוא נרכש. ניתן יהיה לקזז הוצאות כגון: מס רכישה ששילמנו, היטל השבחה, שכר טרחת עו"ד, תיווך, ריבית ששולמה בגין המשכנתא, שיפוצים ובלבד והכל הוצאות מגובות בקבלות מקוריות.
ההוצאות למעשה מצמצמות את הרווח וכשיש פחות רווח גובה המס נמוך יותר.
לגבי דירות מגורים ונכון ליום, חל הכלל הבא, מי שבבעלותו ביום המכירה יותר מדירת מגורים אחת אשר נרכשה על ידו לפני ה 1.1.14, ישלם מס שבח בחישוב מוטב ( לינארי) שקובע שכל הרווח שנצבר מיום הרכישה ועד ליום 31.12.13 יאופס, ויתרת הרווח שנצבר מיום 1.1.14 ועד ליום המכירה – הקיזוז ההוצאות שהוצאו מיום 1.1.14 ועד ליום המכירה- תמוסה ב 25%.
כל זה על קצה המזלג😉
הסתבכתם, תרגישו חופשי ליצור קשר ונסייע לכם.
זכרו! חישוב מס שבח שלא יטופל במקצועיות עלול לגרום להפסד כספי ניכר ומפח נפש. אפשר וצריך להיערך אליו מראש, טרם ביצוע העסקה. 
בהצלחה!!!!

שתף תוכן זה ב:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print
Share on email
Email
דילוג לתוכן