קפריסין

סקירה כללית

קפריסין הינה במרחק של 40 דקות טיסה מישראל, יתרון אדיר לבעלי עסקים המעוניינים לבסס את עסקיהם במדינה זו, כמו כן יתרונות מיסויי אטרקטיבים בקפריסין מהווים יתרון נוסף לאנשי עסקים להתבסס במדינה זו.
כלכלת קפריסין התבססה בעבר על גידולים חקלאיים. החקלאות היא עדיין ענף משמעותי בכלכלת הכפרים, אבל היא סובלת ממחסור במים, מתחרות עולמית מצד מדינות העולם השלישי, ומנטישת הצעירים את הכפר לטובת העיר. מלבד חקלאות ניתן למצוא בכפרים גם תיירות כפרית ותעשייה זעירה.
כיום נסמכת כלכלת קפריסין באופן משמעותי על תיירות מאירופה. מיליוני תיירים זורמים בכל שנה לאי כדי ליהנות מחופי הים שלו בתקופות האביב, הקיץ והסתיו, ומאתרי הסקי בטרואודוס בחורף. באי יש גם תיירות המקושרת ל"תעשיית חתונות" היות שזוגות רבים הנתקלים בקשיים להתחתן בארצם מתחתנים באי, ביניהם יהודים שאינם יכולים להנשא ברבנות בישראל מסיבות כאלו ואחרות.
בשנת 2003 התקבלה קפריסין לאיחוד האירופי. ב-1 בינואר 2008 הפכה קפריסין למדינה מן המניין בגוש האירו.
במרץ 2013 פרץ משבר כלכלי עמוק, בהשפעת משבר החוב האירופי, ובמסגרתו התמוטט Bank of Cyprus, הבנק הגדול במדינה במה שהוביל משבר בנקים חמור ולאובדן מזומנים רב. אך משנת 2014 כלכלת קפריסין התאוששה בקצב מהיר יחסית לשכנותיה דבר הגורם להחזרת האמון של אנשי העסקים במערכת הבנקאית במדינה.
קפריסין היא מדינה קטנה, המציעה הזדמנויות השקעה בתחום הנדל"ן אשר מושכות אליה משקיעים מהארץ ומהעולם. ההשקעות המאסיביות של האזרחים הבריטים לאורך השנים, הפכו את הנדל"ן להשקעה בקפריסין למבוקש ובכך נשמר יציבות השוק, גם לצד משבר כלכלי זה או אחר. למעשה החל משנת 1995 שוק הנדל"ן בקפריסין חווה עלייה מתמדת וצמיחה מאסיבית, כאשר בכל שנה נבנים עוד פרויקטים של נדלן למכירה בקפריסין. שוק הנדל"ן בקפריסין ממשיך גם היום ליהנות משגשוג ומצמיחה כלכלית. הבריטים ממשיכים להשקיע בשוק המקומי, אולם כתוצאה ממדיניות הענקת האזרחות של קפריסין, רכישת נדלן בקפריסין הפכה להיות גם נחלתם של משקיעים זרים רבים בהם אזרחי רוסיה וסין (כתוצאה מהיכולת לקבל אזרחות קפריסאית שהינה בעצם אזרחות אירופאית), מה שהעניק תנופה נוספת לנדל"ן במדינה.
כאשר מדובר בהשקעות נדל"ן, קפריסין זוקפת לזכותה כמה נקודות מהותיות. ראשית, מחירי נדל"ן בקפריסין נחשבים לזולים ואטרקטיביים במיוחד, היות וניתן למצוא במדינה נכסים להשקעה במחיר הנמוך מחצי מיליון שקלים. נוסף על כך, הכלכלה הקפריסאית ידועה ככלכלה איתנה יחסית – שהרי מדובר במדינה שכמעט ולא ידעה משברים כלכליים ואחוז האבטלה בה הוא אפסי. כמו כן, קפריסין מהווה יעד אטרקטיבי למשקיעים בשל המיסים הנמוכים הקבועים בחוק, עקב הרצון לעודד משקיעים מרחבי העולם להשקיע את כספם במדינה הים-תיכונית הקטנה.

השכרת דירה
רכישת/מכירה קרקע חקלאית
מיסוי
הקמת חברה מקומית
דילוג לתוכן